Slide background

KOMFORTOWE POKOJE I APARTAMENTY

Slide background
Slide background
Slide background

Historia Hotelu "BOŃCZA"

>> Historyczne miejsce na rzece Płoni

Hotel Bończa usytuowany jest w samym centrum historycznej, prawobrzeżnej części Szczecina- Dzielnicy Dąbie, w miejscu gdzie przed wiekami usytuowany był młyn, a od drugiej połowy XIX wieku elektrownia

>> Prawie 700 lat historii

W 1260 roku Dąbie otrzymało od Księcia Barnima I prawa miejskie. Książę Barnim I w roku 1268 przedłużył prawa Zakonu Cystersów z Kołbacza do zarządzania miastem i gospodarką wodną, w tym powstałymi młynami na rzece Płoni.

Pierwszym młynem na rzece Płoni był młyn nazywany od nazwiska właściciela "Geerhald Muhlle", który powstał w pierwszej połowie XIII wieku. W czasach panowania Szwedów młyn nazywany był "Kronmuhle" (Młyn Koronny), nazwa ta przetrwała do końca XIX w. W roku 1894 młyn i cały teren został zburzony, a na jego miejscu wybudowano elektrownię miejską.

W 1928r elektrownia została częściowo zburzona i wybudowano w tym miejscu nowe budynki elektrowni oraz zamontowano trzy turbiny Francisa o łącznej mocy 120kWh. Budynki elektrowni podczas działań wojennych uległy częściowemu zburzeniu i po prowizorycznej naprawie elektrownię udało się uruchomić.

>> Zapomniany zabytek

W 1948r decyzją ówczesnych władz zdemontowano turbiny i elementy jazu wodnego, a budynek praktycznie był pustostanem służącym jako magazyn dla zakładów energetycznych.

W latach następnych w wyniku dewastacji część budynku runęła do rzeki Płoni, a w kolejnych latach budynek został pozbawiony dachu, zaś teren elektrowni traktowany był jako wysypisko.

>> Czasy nowej świetności

Ruiny elektrowni straszyły swoim widokiem aż do roku 1997, kiedy to obecny właściciel Zdzisław Łubkowski mając wizję powstania w tym miejscu kameralnego, familijnego hotelu, kupił je od Szczecińskich Zakładów Energetycznych.

Przez ponad półtorej roku wyburzano resztki ruin, pozostawiając tylko fundament i niewielkie partie murów zewnętrznych, czyszcząc z gruzu i zanieczyszczeń koryto rzeki Płoni, odnawiając obmurza rzeki oraz budując nowy budynek na starych fundamentach byłej elektrowni.

Prace budowlane prowadzono w latach 1999-2001. Uroczyste otwarcie hotelu nastąpiło 15 czerwca 2001 roku. Wystrój wnętrza i wyposażenia był pomysłem właściciela. W 2009 roku rozpoczęto drugi etap rozbudowy hotelu, wyposażając hotel w dodatkową atrakcję, jaką jest Sala Różana ze szklaną podłogą o powierzchni 30m2, przez którą widać płynącą pod budynkiem rzekę Płonię.

>> Nieustanny rozwój

Wybudowano również niewielki zespół Spa z sauną fińską. W ciągu 12 lat istnienia hotel zyskał znaczącą pozycję na rynku hotelarskim, uzyskując 7-krotnie Najwyższe Wyróżnienie znanego Wydawnictwa Pascal- wydawcy Informatora Hotele i Restauracje w Polsce. W 2004 roku hotel otrzymał Certyfikat Najwyższej Jakości Usług przyznany przez Polską Galę Jakości. Obecnie trwa trzeci etap rozbudowy hotelu o nowe skrzydło, gdzie mieścić się będzie Medical-SPA, gabinety stomatologiczne oraz lekarskie oraz część hotelowa.

>> Korzyści dla regionu

Rewitalizacja obszaru dawnej elektrowni w znaczący sposób podniosła walory estetyczne i atrakcyjność wizualną centrum Dzielnicy Szczecin-Dąbie.